Szczątki samolotu Okrzei odnalezione pod Wyszkowem

Szczątki samolotu Okrzei

Szczątki samolotu którym leciał Okrzeja zostały odnalezione pod Wyszkowem. Dokładnie w okolicach miejscowości Kręgi, gdzie znajduje się pomnik ku jego pamięci, pomnik Stefana Stanisława Okrzei. Przypomnijmy, że Stefan Okrzeja został zestrzelony 5 września 1939 roku. Jak podaje Wikipedia dokładnie nie wiadomo co stało się owego dnia. Zakłada się możliwość zaistnienia 2 sytuacji, mianowicie zderzania samolotów Nowakowskiego i Okrzei, a druga którą przyjmujemy, że został zestrzelony ogniem strzelców pokładowych niemieckich Dornierów.

Szczątki samolotu porucznika Okrzei, dokładnie PZL P11c w Kręgach pod Wyszkowem odkryli członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Jak mówi prezes stowarzyszenia pan Dariusz Szymanowski, znaleziono stopione elementy aluminiowego poszycia samolotu oraz łuski po eksplodującej, zapewne w wyniku pożaru, amunicji. Znalezisko jest bezcenne, albowiem nigdy dotąd nie udało się tak precyzyjnie określić miejsca upadku samolotu pułkownika Okrzei.

Znalezione elementy samolotu zostaną gruntownie zbadane i prawdopodobnie trafią do miejscowej szkoły podstawowej w Kręgach, która nosi imię pułkownika Okrzei.

Zdjęcia za zgodą Stowarzyszenia Wizna 1939. Źródło: archiwum Stowarzyszenia „Wizna 1939”

Dla dociekliwych podajemy poniżej odnośnik do filmu, na którym można zobaczyć samolot Pułkownika Stefana Okrzei PZL P11c. Fim nagrano na Radom Air Show 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj