Szpital w Wyszkowie zamknięty. Trwa kwarantanna. Lokalne publikatory szpital w Wyszkowie został zamknięty. Dziś zdiagnozowano 3 osobę zarażoną koronawirusem. Jest to lekarka, która miała dyżury w Wyszkowskim szpitalu. Ostatnio przebywała na kwarantannie, albowiem miała kontakty z innymi zarażonymi. Co ważne kontakty te związane były z pracą w palcówce służby zdrowia poza Wyszkowem.
20 osób z oddziału anestezjologicznego zostało poddanych kwarantannie i badaniom. Szpital pozostaje zamknięty do odwołania do czasu otrzymania wyników testów i jest dezynfekowany.Powoduje to dodatkowe komplikacje. Szpital w Wyszkowie nie może teraz obsługiwać pacjentów wymagających asysty anestezjologicznej. Chodzi o operacje, zabiegi, obsługę pacjentów z wypadków.
Informacja Starosty Powiatu Wyszkowskiego z dnia 27.03.2020 w sprawie SPZZOZ w Wyszkowie
Starosta Powiatu Wyszkowskiego, zgodnie z informacją przekazaną przez dyrekcję Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie informuje, iż na terenie szpitala znajduje się obecnie 46 pacjentów, wszyscy są bezpieczni, nie mieli kontaktu z zakażoną wirusem SARS-CoV-2.
Lekarka wyszkowskiego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii miała pozytywny kontakt z innym lekarzem zarażonym w sąsiedniej placówce szpitalnej. Ostatni dzień w pracy spędziła 20 marca, później po powzięciu informacji poddała się natychmiast obowiązkowej kwarantannie domowej. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wyszkowie posiada już pełne dane i określenie osób z bliższego i dalszego kontaktu. Sanepid przeprowadza niezbędne procedury.
Cały personel medyczny, który miał pośredni lub bezpośredni kontakt przebywa pod nadzorem oczekując na wyniki testów genetycznych, które mają miejsca w Warsaw Genomics oraz laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie przy ul. Żelaznej. Lekarze, pielęgniarki, asystenci, którzy mieli kontakt są odizolowani od reszty i nie wykazują typowych objawów dla koronawirusa.
Do tego momentu działalność szpitala została zawieszona co oznacza tymczasowe wyłączenie OAiIT, natomiast pozostałe obszary szpitala funkcjonują normalnie według wdrożonych wcześniej procedur związanych z epidemią. Warty odnotowania jest również fakt, iż bez personelu anestezjologicznego wykonywanie niektórych usług świadczonych przez szpital jest niemożliwe. Nie mogą być więc przyjmowani chociażby ranni w wypadkach, wymagający asysty specjalistów przygotowujących m.in. poszkodowanego do operacji, przeprowadzaniem i kontrolą znieczulenia.
Dyrekcja SPZZOZ sytuację oficjalnie zgłosiła do wojewody. Jeśli wyniki testów 20 osób będą negatywne, szpital niezwłocznie wznowi pracę w ww. zakresie. Jeśli zaś przybędzie osób zarażonych, dyrekcja zobowiązana jest do podjęcia szybkich działań m.in. w sprawie wsparcia u służb Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie w postaci personelu anestezjologicznego.
Starosta Powiatu Wyszkowskiego
Jerzy Żukowski
Źródło: https://www.powiat-wyszkowski.pl/