Biała lista podatników VAT

Wyszków VAT skarbowy

Biała lista podatników VAT. Od 1 września 2019 mamy możliwość sprawdzenia swojego kontrahenta za pomocą tzw. białej listy podatników VAT. Można to zrobić, korzystając ze strony, wyszukiwarki Ministerstwa Finansów pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

Jakkolwiek obowiązek korzystania z białej listy podatników VAT nie istnieje to jednak czasami warto sprawdzić swoich nowych kontrahentów za pomocą tej funkcjonalności.  Dlaczego? Otóż brak weryfikacji na liście podatników VAT może powodować negatywne konsekwencje podatkowe. Przy wykazaniu się brakiem należytej staranności, która jest oceniana np. przy ustalaniu prawa do odliczenia VAT, może zaistnieć brak możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów lub jego podważenie (od 1 stycznia 2020 r.), ryzyko poniesienia odpowiedzialności solidarnej przez nabywcę, za zaległości wystawcy faktury, w części dotyczącej VAT, który wynika z niezweryfikowanej płatności (od 1 stycznia 2020 r.). Innymi słowy prawo do odliczeń, zaliczenia  w koszty, etc. przysługuje tylko czynnym podatnikom, zweryfikowanym przez wyszukiwarkę.

Aby znaleźć dane interesującej nas firmy, należy w wyszukiwarce podać jedną z następujących danych: NIP, REGON, numer rachunku bankowego lub fragment nazwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj