Jak w prosty sposób rozliczać PIT?

Stworzony przez specjalistów program PITax.pl daje szansę na obniżenie podatku
Stworzony przez specjalistów program PITax.pl daje szansę na obniżenie podatku

PIT za rok 2022 należy rozliczyć do końca kwietnia 2023 roku, chyba że ostatni dzień miesiąca okaże się dniem wolnym od pracy. Co roku można wyczuć spore zamieszanie związane z wypełnianiem i składaniem deklaracji PIT. Po raz pierwszy deklaracje będą miały związek ze zmianami, jakie wprowadził Polski Ład. Warto zastanowić się, jak odpowiednio podejść do tematu deklaracji podatkowych od osób fizycznych. Każdy z pewnością chce to zrobić bezstresowo i bez zbędnych komplikacji czy konsekwencji finansowych. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na e-PIT.

1. Deklaracje papierowe czy e-PITY?

2. PIT nie musi być skomplikowany

Wypełnianie PIT może być proste, jeśli podatnik nie zostawia rozliczenia swojego podatku na ostatnią chwilę. Oczywiście każdy ma prawo składać deklarację, kiedy chce, ale czekanie na sam koniec terminu nie zawsze jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim chodzi o to, że deklarację trzeba wypełnić na spokojnie. Pośpiech może generować błędy, co w efekcie oznaczać będzie konieczność złożenia korekty.

Co więcej, jak podatnik korzysta z deklaracji papierowych, gdy się ileś razy pomyli, może mu zabraknąć druków. Kolejka na pocztę może być bardzo długa, gdyż tradycyjną deklarację trzeba nadać listem poleconym.

W przypadku deklaracji wysyłanych przez internet, podatnika może zaskoczyć „zapchanie się” serwera. Dlatego PIT korzystniej jest składać nieco wcześniej. Osoby, które rozlicza się z podatku na samym początku, mogą liczyć na szybki zwrot podatku.

Deklaracje papierowe czy e-PITY?

Można powiedzieć, że deklaracje w papierowym wydaniu to przeżytek. Nadal funkcjonują, gdyż sporo osób z nich korzysta. Najczęściej takie deklaracje wybierają seniorzy, dla których internet stanowi problem. Ogólnie rzecz biorąc, chociaż Urząd Skarbowy sam rozlicza osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, to podatnik zawsze może zaakceptować takie rozliczenie lub je odrzucić. PIT rozliczany przez Urząd Skarbowy z pewnością nie uwzględni ulg i nie wskaże organizacji pozarządowej uprawnionej do otrzymania 1% z podatku dochodowego. Polski Ład wiele zmienił w systemie podatkowym. Nie należy zakładać, że każdy senior ma najniższą emeryturę.

Osoby młode i w średnim wieku zazwyczaj korzystają z e-PIT. Jest to najwygodniejsza metoda rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Przede wszystkim w razie pomyłki pisarskiej nie trzeba od nowa wszystkiego wypełniać. Wystarczające jest wprowadzenie prawidłowych danych. Program wyklucza błędne wyliczenia. System może sprawdzić prawidłowość wypełnienia deklaracji. Jeśli PIT będzie zawierać błędy, system nie przepuści go dalej i wskaże pozycje z błędami.

PIT nie musi być skomplikowany

Deklarację podatkową można wypełnić samodzielnie. Można też skorzystać z usług biura rachunkowego lub doradcy podatkowego. Tak dość często robią osoby, które w ogóle nie znają się na podatkach, mają za dużo pracy i nie mogą wygospodarować wolnej chwili na swój PIT, obawiają się popełnienia jakiegokolwiek błędu i konieczności składania korekty. Polski Ład po raz pierwszy uwidoczni się w tych deklaracjach, przez co wiele osób z pewnością z chęcią wybierze e-PITY dostosowane do najnowszych zmian w podatkach.

W interesie każdego podatnika jest złożenie deklaracji PIT w terminie. Nie można lekceważyć rozliczeń z Urzędem Skarbowym, gdyż w finale można doczekać się kary finansowej. W razie gdy podatnik faktycznie zapomni o PIT, a Urząd Skarbowy nie wysłał jeszcze wezwania, trzeba szybko złożyć deklarację i załączyć do niej czynny żal.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj