Nadchodzi fala wysokiego ciśnienia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega. Do Polski zbliża się fala bardzo wysokiego ciśnienia. Przewiduje się, że w poniedziałek 20 stycznia barometry w centralnej Polsce mogą wskazywać 1045 hPa, a nawet 1050 hPa. Tak wysokiego ciśnienia nie odnotowano od kliku lat., Rekord padł w 1997 roku, kiedy to w Suwałkach gdzie barometry wskazywały 1054 hPa.

Nie jest to katastrofa meteorologiczna, choć niektóre serwisy wspominają o „wyżu mordercy”. Zjawisko jest dosyć rzadkie i osoby, które odczuwają jakieś dolegliwość bólowe mogą być w tych dniach narażone na  ich zwiększenie. Meteoropaci, a więc osoby wrażliwe na zmiany pogodowe w tym ciśnienia mogą mieć znacznie gorsze samopoczucie.

Warto zapisać sobie odnośnik do tzw meteorogramów, czyli wykresów temperatury, opadów, ciśnienia, kierunku i szybkości wiatru oraz zachmurzenia. Jest to bardzo przydatne narzędzie, anie tylko dla meteopatów, ale dla osób planujących aktywność na świeżym powietrzu. Meteorogramy ICM z dużym prawdopodobieństwem pozwalają określi jaka będzie pogoda w danych regionie. Wykresy dla Wyszkowa znajdziecie tutaj: http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=3064

1 KOMENTARZ

Comments are closed.