Jakość powietrza w Wyszkowie stacja pomiarowa na Pułtuskiej

Smog Wyszków

Mieszkańcy Wyszkowa mogą odetchnąć. W naszym mieście zagościła stacja pomiarowa, która pozwala ocenić jakość powietrza. Jej lokalizacja to ul. Pułtuska 27. Od niedawna możemy na bieżąco śledzić jakość powietrza w naszym mieście, co może mieć niebagatelne dla mieszkańców Wyszkowa.

Kiedy powstaje smog? Otóż zjawisko to zachodzi dość często w warunkach wysokiego lub podwyższonego ciśnienia, przy małym wietrze i dużej wilgotności powietrza. W ekstremalnych sytuacja jest on widoczny gołym okiem, jako mieszanina mgły, spalin i dymów z zawartością szkodliwych substancji. Do najbardziej szkodliwych zaliczamy tlenki siarki, tlenki azotu i węglowodory aromatyczne. Wydzielają się one się podczas spalania paliw, drewna i paliw kopalnych. Warunki takie są coraz częściej spotykane. Smog negatywnie wpływa również na poziom stresu, który może powodować poważne problemy zdrowotne. Stres podnosi poziom cukru we krwi, podwyższa cholesterol, obniża leukocyty i czyni wiele innych szkód w organizmie

Nie tak dawno, bo 19-20 stycznia przechodziła nad Polską fala wysokiego ciśnienia, o czym wspominaliśmy w artykule Nadchodzi fala wysokiego ciśnienia. Wspominaliśmy tam o możliwości skorzystania z tzw. meteorogramów ICM, czyli prognoz cyfrowych, publikowanych przez ICM Uniwersytetu Warszawskiego. Pomimo bardzo wysokiego ciśnienia zjawisko smogu nie wystąpiło, zabrakło czynnika wilgotności.

Jakość powierza WyszkówJak najprościej sprawdzić jakość powietrza w Wyszkowie? Najprostszymi sposobami są:

Skorzystać ze smartfona z usługą Asystenta Google. Wystarczy uruchomić i wypowiedzieć zdanie „jaka jest jakość powietrza”. Asystent Google przekieruje nas do asystenta Oddychaj Polsko, który zlokalizuje nas poprzez GPS lub będzie trzeba mu określić swoją lokalizację „Wyszków”.  Drugim sposobem jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji na smartfonie, ale nie zaprzątalibyśmy sobie tym głowy, skoro mamy pomocnika w postaci Asystenta Google.

Jeszcze prostszą metodą jest bezpośrednie wejście na stronę, z której danych korzysta wspomniana wyżej usługa „Oddychaj Polsko”. Jest to strona Airly. Bezpośredni odnośnik do danych dla Wyszkowa, przypominamy ze stacji pomiarowej na ul. Pułtuskiej 27 to: https://airly.eu/map/pl/#52.59707,21.44794,i2265

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj