Zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami

Zaświadczenie z ZUS Wyszków
Zaświadczenie z ZUS Wyszków

Zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu w opłacaniu składek jest czasami wymagane, np. przez banki podczas składania wniosków o kredyt, czy też w sytuacji, gdy przedsiębiorca bierze udział w przetargu. Oczywiście takie zaświadczenie można uzyskać na życzenie, bez konkretnych powodów. Zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami możemy uzyskać składając specjalny wniosek tzw. ZUS-RWN. Wniosek ZUS-RWN – “Wniosek płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek” zastąpił poprzednio obowiązujący ZUS-EWN. Jest to taki sam wniosek tylko zmieniła się nazwa formularza od dnia 7 marca 2019 roku.

Jak można złożyć taki wniosek? Jest kilka możliwości, a mianowicie:

  1. Przez Platformę Usług Elektronicznych PUE-ZUS, pod warunkiem że jesteśmy zarejestrowani i posiadamy konto.
  2. Tradycyjnie osobiście lub pocztą. Odział ZUS Wyszków, Sala Obsługi Klientów znajduje się obecnie na ul. Chopina 9, 07-200 Wyszków.
  3. Można również ustanowić pełnomocnika, który zrobi to w naszym imieniu.

Poniżej opiszemy jak złożyć wniosek ZUS-RWN przez internet, jako sposób najszybszy i najprostszy. Można powiedzieć, że zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami wystawimy sobie sami. Po pierwsze należy się zalogować na stronę PUE-ZUS. Kolejno wybrać w górnej prawej części widoku zakładkę “Płatnik”. Z menu z lewej strony wybrać “Usługi”, rozwinąć “Katalog usług” na liście, którą zobaczymy musimy odszukać interesujący nas wniosek, czyli ZUS-RWN. Kliknąć w link “Przejdź do usługi”.

Nastąpi automatyczne uzupełnienie wniosku ZUS o wszystkie wymagane dane. W naszej gestii pozostaje jedynie określenie z jakiego powodu występujemy o wniosek o wydanie zaświadczenia. Uzupełniamy jeszcze nazwę miejscowości i ilość egzemplarzy zaświadczenia.

Tak wypełniony dokument należy zapisać i zamknąć. Pozostaje już tylko jego wysłanie i podjęcie decyzji w jaki sposób chcemy odebrać zaświadczenie: elektronicznie, pocztą, czy z odbiorem osobistym w ZUS. Oczywiście pamiętamy, żeby wysłać dokument należy go podpisać – autoryzować jedną z poniższych form:

  • profilem zaufanym ePUAP,
  • podpisem elektronicznym,
  • profilem PUE.

Osoby niechętnie korzystające z dobrodziejstw Internetu odsyłamy do Oddziału ZUS w Wyszkowie, na ulicę Chopina 6, gdzie znajduje się Sala Obsługi Klientów ZUS Wyszków.

Od czasu do czasu będziemy publikować ważne informacje dla wyszkowskich przedsiębiorców specjalnej kategorii Biznes i Finanse.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj