E-pit w 2020 roku nie dla przedsiębiorców

E-pt Urząd Skarbowy w Wyszkowie

W 2019 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło i udostępniło usługę e-pit dla osób prywatnych nie prowadzących działalności działalności gospodarczej. Z tego udogodnienia mogą korzystać osoby rozliczające się na podstawie zeznań podatkowych PIT-37 i PIT-38.

Zenanie podatkowe PIT-37 dla osób prywatnych jest sporządzane na podstawie informacji o dochodach, jakie otrzymują od swoich płatników, pracodawców, a zenanie PIT-38 na podstawie informacji PIT-8C – “Informacja o dochodach z kapitałów pieniężnych”. Owe informacje trafiają również do właściwych dla miejsca zamieszkania urzędów skarbowych. W przypadku wyszkowian będzie to Urząd Skarbowy w Wyszkowie. Na ich podstawie organy skarbowe sporządzają wstępne, roczne zeznania podatkowe. Takie wstępne zeznania są udostępniane podatnikom na portalu e-pit pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit

Aby zalogować się do portalu można wprowadzić swoje dane:

  • numer PESEL lub NIP,
  • datę urodzenia,
  • kwoty przychodu z zeznania za poprzedni rok podatkowy – w 2020 roku z zeznania za rok 2018,
  • kwoty przychodu z jednej z informacji otrzymanej od pracodawcy za 2019 rok,
  • potwierdza się kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z zeznania za rok 2018.

lub skorzystać z Profilu Zaufanego. Portal E-pt podaje dokładne opisy poszczególnych form rozliczeń rocznych.

Z zapowiedzi Ministerstwa wynikało, że funkcjonalność e-pit obejmie również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorców. Tak się jednak nie stanie. Od 15 lutego zostaną udostępnione zeznania podatkowe z wyjątkiem zeznań osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, działów specjalnych produkcji rolnej i przedsiębiorstw w spadku.

Podsumowując. Z usługi e-PIT w dalszym ciągu będą mogły skorzystać tylko osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj