Młyn w Niegowie. Zabytkowy silnik Winterthur odrestaurowany (Zobacz FILM)

Odrestaurowany silnik gazowy w młynie w Niegowie

Zabytkowy młyn w Niegowie „Nowość”, jako jeden z nielicznych już zabytków posiada na swoi wyposażeniu silnik Winterthour. Zakończyły się prace restauracyjne przy tym zabytku techniki. Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Ostrołęce właśnie odebrali prace z prace restauratorskie silnika gazowego szwajcarskiej firmy Winterthur. Zakończono je  w październiku.  Zostały zrealizowane dzięki blisko 100% dotacji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Realizowane były przez Biuro Rekonstrukcyjno – Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej.

Silnik zamontowany w młynie w Niegowie posiada nr fabryczny 6583 i  jest jednym z nielicznych silników gazowych utrzymanych w Polsce w stanie niemal kompletnym. Aktualnie jest pozbawiony jest iskrownika oraz innych  drobniejszych elementów. Po przeprowadzonej restauracji i wprowadzeniu zewnętrznego napędu elektrycznego będzie służył celom wystawowym i edukacyjnym.

Silnik wyprodukowano szwajcarskiej Fabryce Lokomotyw i maszyn Winterthour, która znajdowała się pod Zurychem. Fabryka ta zasłynęła z produkcji silników gazowych, spirytusowych, benzynowych lokomobili i silników parowych dla przemysłu i parowozów dla kolei.

Zbudowany przez Mariana Dąbrowskiego w 1928 roku młyn jest interesującym obiektem o przeznaczeniu przemysłowym z zachowanym układem technologicznym, maszynami i urządzeniami młyńskimi w tym poddanym restauracji silnikiem gazowym. Zabytkowy młyn, będący pod opieką Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie”, przy współpracy z Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Muzeum Odry, jest miejscem gdzie można zapoznać się z historią tej gałęzi przemysłu.

Na podstawie informacji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj