Problemy z kciukiem? Może to zespół de Quervaina

Bolesny kciuk matki

Jeśli wykonywanie najprostszych, codziennych czynności utrudniają uporczywe bóle kciuka, to może świadczyć o tym, że cierpisz na zespół de Quervaina. Schorzenie nazywa się potocznie „kciukiem matki”. Dowiedz się, dlaczego!

Zespół de Quervaina jest schorzeniem polegającym na zapaleniu pochewek ścięgnistych
nadgarstka. Najczęściej w jego przebiegu dochodzi do stanu zapalnego ścięgna prostownika
krótkiego kciuka oraz odwodziciela długiego kciuka.

To, co jest niezwykle charakterystyczne dla zespołu de Quervaina, to fakt, że charakteryzuje się przewlekłym oraz mocno intensywnym bólem nadgarstka i promieniującym do przedramienia, a pojawiającym się w trakcie prostowania i odwodzenia kciuka. Obserwuje się też zaczerwienienie skóry na kciuku oraz po stronie promieniowej nadgarstka. Co istotne, schorzenie odnotowuje się cztery razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Dokładne przyczyny wystąpienia zespołu de Quervaina nie są naukowo udowodnione, jednak określa się często ten stan, jako „kciuk matki” lub „bolesny kciuk matki”, a wiąże się ów fakt z tym, że młoda mama, opiekująca się maleństwem, podnosi je, przechyla, a w ten sposób przeciąża nadgarstek i kciuk. Do schorzenia mogą też prowadzić intensywnie i często wykonywane takie czynności, jak pranie ręczne, prasowanie, czy też krojenie.

Oznacza to, że stan zapalny i ból mogą być efektem powstałym podczas kumulacji licznych mikrourazów. W trakcie powtarzanych wiele razy ruchów dłonią dochodzi do przeciążenia kciuka.

Prawdopodobnie nie wszystkie czynniki wywołujące stan zapalny pod postacią zespołu de Quervaina dotyczą przeciążeń kciuka. Mogą też wiązać się z innymi schorzeniami, jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Typowym dla omawianego zespołu chorobowego jest objaw Finkelsteina. Odkryjemy go, wykonując takie oto czynności: zginamy kciuk, a resztę palców dłoni zaginamy na nim, tworząc pięść z kciukiem ukrytym w środku. Potem odchylamy dłoń w stronę łokcia, czyli na zewnątrz. Gdyby wtedy uaktywnił się ból, to jest wielce prawdopodobne, że cierpimy na zespół de Quervaina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj