Konto osobiste to rachunek, który bank prowadzi dla klienta na podstawie zawartej umowy. Możesz na nim przechowywać swoje pieniądze i dysponować nimi, jak tylko chcesz. Rachunek oszczędnościowy to z kolei rozwiązanie dla osób, które chcą pomnażać swoje pieniądze. Wybór jednego i drugiego produktu nie jest wcale taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się, czym powinno wyróżniać się dobre konto osobiste i oszczędnościowe.
Czym jest konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe łączy w sobie cechy rachunku osobistego oraz lokaty. Można na nim nie tylko bezpiecznie przechowywać pieniądze, ale także je pomnażać. Od zgromadzonej na koncie kwoty są naliczane odsetki. Ich wysokość zależy od oprocentowania rachunku. O tym, ile ono wynosi, zawsze informuje bank. Podaje tę wartość w skali całego roku.
Konto oszczędnościowe to produkt finansowy oferowany przez wszystkie komercyjne banki działające na rynku. Mogą je założyć nie tylko klienci indywidualni, ale również przedsiębiorcy. Zdecydowanie największą zaletą takiego rachunku jest możliwość swobodnego zarządzania pieniędzmi.
Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę,jeśli wnio sprawdź, czy prowadzenie konta oszczędnościowego w danym banku nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Może bowiem okazać się, że pierwsze kilka przelewów jest darmowych, ale za wszystkie kolejne będziesz musiał zapłacić.
Rachunek oszczędnościowy – jak go wybrać, aby nie żałować?
Zanim wybierzesz konto oszczędnościowe, musisz zapoznać się z najlepszymi ofertami dostępnymi na rynku. Dzięki temu dobierzesz produkt, który w pełni spełni Twoje oczekiwania. W tym celu sprawdź ranking kont oszczędnościowych na finanse.rankomat.pl. Jest to zestawienie ofert różnych banków przygotowane przez niezależnych analityków serwisu. Dzięki niemu przekonasz się, które konto warto wybrać.
Parametry rachunku oszczędnościowego, na które musisz zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, to:
- oprocentowanie konta – może być ono stałe lub zmienne, od niego zależy wysokość odsetek, które wypracują zgromadzone pieniądze,
- częstotliwość kapitalizacji odsetek – zazwyczaj okres rozliczeniowy to jeden miesiąc, ale niekiedy może być on znacznie dłuższy,
- dodatkowe warunki, które musisz spełnić – wiele banków wymaga założenia także konta osobistego.
Weryfikując poszczególne oferty, sprawdź także, ile darmowych przelewów będziesz mógł wykonać. Wiele banków kusi klientów wysokim oprocentowaniem oraz atrakcyjnymi warunkami, ale po bliższym przyjrzeniu okazuje się, że np. tylko 3 pierwsze przelewy są darmowe, a za każdy kolejny trzeba zapłacić.
Konto osobiste – jak wybrać najlepsze?
Wybór konta osobistego to wyzwanie, które wielu osobom spędza sen z powiek. Na rynku działa bowiem wiele banków, które oferują założenie rachunku na rozmaitych zasadach. Mimo że na pierwszy rzut oka mogą wydawać się one atrakcyjne, po bliższym przyjrzeniu okazuje się, że wcale nie są tak ciekawe.
Zanim wybierzesz konkretną ofertę i zdecydujesz się na otwarcie rachunku w danym banku, zastanów się, dlaczego chcesz to zrobić. Jednym z najczęstszych powodów jest to, że we współczesnym świecie funkcjonowanie bez konta jest praktycznie niemożliwe. Większość pracodawców przelewa wynagrodzenie za pracę na wskazany rachunek bankowy. Jeśli chcesz czuć się swobodnie i zależy Ci na wygodnym dysponowaniu Twoimi pieniędzmi, zdecyduj się na otwarcie rachunku osobistego.
Wybierając ofertę konta osobistego, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- opłaty – bank najczęściej pobiera je za otwarcie i prowadzenie konta, wydanie i utrzymanie karty debetowej, wypłaty z bankomatów oraz przelewy,
- usługi dodatkowe – zazwyczaj jest to możliwość wykonywania płatności zbliżeniowych oraz za pomocą kodu BLIK, wysyłanie powiadomień przez SMS i transakcje walutowe,
- promocje – wiele banków, aby zachęcić nowych klientów do otwarcia konta, oferuje korzystne warunki i umożliwia otrzymanie premii, zwrotu za zakupy czy zniżek u firm partnerskich.
Pamiętaj, że konto musi być dopasowane do Twoich potrzeb. Jeśli np. często wypłacasz pieniądze z bankomatu, to wybierz rachunek w banku, w którym taka usługa jest darmowa bez ograniczeń.
Jakie powinno być konto osobiste?
Jeśli chcesz otworzyć konto osobiste, zapoznaj się z rankingiem najlepszych ofert, który znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/. Jest to praktyczne zestawienie zawierające propozycje różnych banków działających na rynku.
Cechy najlepszego konta osobistego, to przede wszystkim:
- łatwy dostęp – najlepiej, aby bank udostępniał aplikację mobilną do obsługi różnego rodzaju transakcji,
- niskie koszty utrzymania – wybierz rachunek, którego prowadzenie nie wiąże się z wysokimi kosztami,
- brak ukrytych opłat – najlepsze konto to takie, którego warunki prowadzenia znasz przed podpisaniem umowy.
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś jednocześnie prowadził konto oszczędnościowe oraz rachunek osobisty. Produkty te uzupełniają się bowiem wzajemnie. Jeśli chcesz swobodnie dysponować swoimi pieniędzmi, a dodatkowo zależy Ci na tym, aby pracowały, to otwórz zarówno konto osobiste, jak i oszczędnościowe.